Uluslararası Açık Toplum Vakfı (Open Knowledge International )’nın 2013 yılından beridir düzenlediği Açık Veri Endeksi 2016 sonuçları açıklandı. 94 ülkede gerçekleştirilen 2016 yılı için Açık Veri Endeksi’nde (Global Open Data Index) Türkiye 47.sırada yer aldı.  Geçtiğimiz yılların sonuçları ile metodoloji değişikliği olduğu için karşılaştırılma yapılamayacağı bilgisi verilse de Türkiye 2015 yılında yine 47.sırada ve yüzde 37 açıktı.

Açık Veri Endeksi’nin ilk sırasında Avustralya ve Tayvan bulunurken, Türkiye 47.sırada yer aldı. Kuruluşun resmi sitesinde yayınlanan liste 94 ülkenin tamamı incelenebilir.

Çoğunluğunda Kadir Has’tan Işıl Yarımoğlu, Adem Topçu,Onur Hüseyin Topçu, Pınar Dağ‘ın katkısının olduğu ve TÜİK’den de yardımalınarak  tamamlanan endeksin Türkiye bölümünde ise devlet harcamaları  bölümü geçen yıl da olduğu gibi yine  yüzde 10 seviyesinde açık. Türkiye İstatistik Kurumu verileri ise geçen yıl olduğu gibi yine yüzde 85 ile listede verilerin en açık olduğu devlet kurumu olarak yer alıyor.

 

Endex Nasıl Oluşturuluyor 

Global Open Data Index (Açık Veri Endeksi) resmi kurumların konumunu, devlet verilerinin açıklığını ortaya koyuyor. Endeks, kamunun bilgileri ne kadar paylaştığını da gösteriyor.

Açık veri endeksi hükümetler tarafından yayınlanan (veritabanları) içerikler üzerinden hazırlanan kriterler baz alınarak ölçülüyor. Örneğin işsizlik verileri, GSYİH verileri ulusal istatistik  kurumunda yer alıyor mu, güncel mi, aylık olarak yükleniyor mu, nüfus verileri yılda bir güncelleniyor mu? vb. kriterler üzerinden ölçülüyor  açıklık.

Verisetleri kriterlere uygun ise aşağıdaki 9 soru üzerinden ne kadar açık olup olmadığı puanlanıyor:

1-Veri mevcut mu?
2-Veri dijital formda mı?
3-Kamuya açık mı?
4- Veri ücretsiz olarak kullanılabilir mi?
5-Veri çevrimiçi olarak mevcut mu?
6-Makineokunabilirlik
7-Veri toplu olarak mevcut mu?
8-Veriler Açık Lisanslı mı?
9-Veri güncel ve tarih bazlı güncelleniyor ve sağlanıyor mu?

Açık Veri Endeksi Gazeteciler İçin İyi Bir Kaynak  Deposu

Endeks gazeteciler için oldukça yararlı bir veri kaynağı konumunda. Ulaşılamayan ya da araştırması yapılan bir konu, habere yönelik verilerin açık olup olmadığına hızlı yanıt vermede önemli bir veriseti kaynağı. Ayrıca verisetleri ile bağlantı kurmak ve verilerin konuşmasını sağlamak için CSV ve JSON formatlarında da endeksi buradan indirebilirsiniz.  Ayrıca API da mevcut.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?