IAB Avrupa, IAB ABD ve IHS Markit’in açıkladığı Global Mobil Reklam Yatırımları Raporu’na göre 2015 yılında 39 milyar Euro’ya (52 milyar dolar) ulaşan Mobil Reklam Yatırımları, 2016’da yüzde 60,5 büyümeyle 63 milyar Euro’ya (83 milyar Dolar) çıktı. Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama teknolojileri etkili oldu.

Açıklanan rapora göre mobil gösterim yüzde 64,3 oranındaki artışla en yüksek büyümeyi elde ederken, mobil arama reklam yatırımları yüzde 61,1’lik artışla ikinciliği aldı. Kullanıcıların, operatörlerin sunduğu mesajlaşma servislerinden aplikasyon bazlı mesajlaşma platformlarına kaymasıyla mesajlaşmadaki artış yüzde 11,2 oldu.

2016 yılında, mobil gösterim reklam yatırımları 34 milyar Euro (45 milyar Dolar) ile mobil reklam yatırımlarının yüzde 54’ünü oluştururken, mobil arama yatırımları 27 milyar Euro (36 milyar Dolar) ile tüm mobil reklam yatırımlarından yüzde 42,8’lik pay aldı. Mesajlaşma reklam yatırımları ise düşüşe devam ederek 1,9 milyar Euro (2,6 milyar Dolar) ile yüzde 3,1’lik pay elde etti.

2016 yılındaki 63 milyar Euro (83 milyar Dolar)’luk global mobil reklam yatırımlarının bölgelere göre dağılımında yüzde 46’lık oran ve 29 milyar Euro’luk yatırımla Kuzey Amerika birinci sırada yer alıyor. Asya-Pasifik yüzde 33 ile ikinci (21 milyar Euro), Avrupa ise yüzde 19 (12 milyar Euro) ile sıralamada üçüncü olarak yer alıyor. Mobil reklam yatırımları Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 0,8 (0,5 milyar Euro), Latin Amerika’da ise yüzde 0,7 (0,4 milyar Euro) şeklinde gerçekleşti.

Yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise Kuzey Amerika’da yüzde 73, Latin Amerika’da yüzde 57, Asya-Pasifik’te yüzde 52, Avrupa’da yüzde 48, Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 46 olarak tüm bölgelerde artış kaydedilmesi dikkat çekti.

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan, yatırımlarla ilgili şu yorumda bulundu: “Global Mobil Reklam Yatırımları mobil cihazların ön planda olduğu bir medya tüketim ve reklamcılık döneminde olduğumuzu doğruluyor. Mobilin; ajansların, reklamverenlerin ve yayıncıların müşteri yolculuğunu anlayabilmelerindeki rolü giderek artıyor.”

IAB Başkan Yardımcısı ve Mobil & Video Genel Müdürü Anna Bager ise raporu şu şekilde değerlendirdi: “Rakamlar, mobilin kritik bir platform olduğu gerçeğinin markalar tarafından benimsediğini gösteriyor. Öyle ki, mobil ilk defa bu yıl internet reklam yatırımlarının çoğunluğunu temsil eder konuma geldi.”

IHS Markit Teknoloji, Medya ve Telecom Analisti Kia Ling Teoh ise raporu şöyle yorumladı: “Global Mobil reklam sektöründe yüzde 60,5’e varan büyüme, aynı zamanda reklam teknolojisindeki gelişmelerle de destekleniyor. Ölçümlemedeki standardizasyon ve medya tüketiminin mobil cihazlara kaymasıyla, tüketicinin mobil reklamlarla daha iyi bir etkileşim yakalamasını sağlandı. Bu durum özellikle gelişmekte olan pazarlar için büyük önem teşkil ediyor.”

Rapor

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?