Aralarında Türkiye’nin de olduğu 51 ülkeden, yaşları 15 ile 70 arasında değişen ve son 12 ay içerisinde internetten en az bir ürün satın almış 18 bin 430 tüketicinin katıldığı Küresel İnternet Tüketicileri Araştırması’na Türkiye’den de 273 tüketici katıldı. İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin davranış, tercih ve tutumlarını inceleyen araştırmaya göre, Türkiye internet alışverişinde parayı en çok kitap ve müziğe harcadı. Bunu elektronik/bilgisayar, aksesuar, gıda, oyuncak/oyun/video oyunları, kadın ayakkabı/giyim ve spor malzemeleri kategorileri takip ediyor.

E-ticaretin hızla büyüdüğünü gösteren araştırmaya Türkiye’den katılan internet tüketicilerinin yılda ortalama 15 internet alışverişi yaptığı ortaya çıktı. Bu oran Amerika-Batı Avrupa’nın biraz altında olsa da Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle yarıştığı anlamına geliyor. Türkiye, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Afrika’nın ise üzerinde yer alıyor. Asya bu konuda açık ara lider konumda.

Bölgelere göre en çok satılan ürünler farklılık gösteriyor. Avustralya ve Belçika en çok internetten şarap alırken, ABD, Endonezya ve Türkiye’de aksesuar ürünlerinin öne çıktığı anlaşıldı. Hindistan, Rusya ve BAE telekomünikasyon ürünleri ve erkek ayakkabısı, Asya Pasifik, Rusya ve Orta ve Doğu Avrupa kozmetik, Brezilya ve Yunanistan ilaç ve sağlık bakım ürünleri, Afrika ve Ortadoğu ev eşyaları, İngiltere ve Çin market ürünleri, Finlandiya spor ürünleri, Fransa ise çocuk giyimi, oyuncak ve oyunları tercih etti.

İnternetten en çok X kuşağı (1966-1981) alışveriş yapıyor. Y kuşağı (1982-2001) yeni nesil internet tüketicisi olarak markaların gelecek planlamaları arasında yer alıyor. 1946 ile 1965 arasında doğan Baby Boomers kuşağıyla ilgili araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Baby Boomers kuşağı tüketiciler internetten en az Y kuşağı kadar sık alışveriş yapmış. Ayrıca, Baby Boomers kuşağı her bir işlemde diğer iki kuşağın temsilcilerinden daha fazla para harcamış.

2016’da 1,9 trilyon dolar olarak gerçekleşen küresel e-ticaretin 2017 sonunda 2,4 trilyon doları, 2020’de ise 4,1 trilyon doları bulacağı tahmin ediliyor. 2016’da yüzde 8,7 olan e-ticaretin toplam perakendedeki oranı 2017’de yüzde 10, 2018’de yüzde 11,5, 2019’da yüzde 13 ve 2020’de yüzde 14,6 olacak.

Raporun tamamı

Kaynak: https://home.kpmg.com/tr/tr/home/insights/2017/07/2017-kuresel-internet-tuketicileri-arastirmasi.html

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?