Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD), araştırmaların kamuoyuyla olması gerektiği şekilde paylaşılmamasından ötürü rahatsızlığını bildiren bir açıklama yayınladı. İşte TÜAD tarafından yapılan o açıklama ile ilgili tüm detaylar!

TÜAD Araştırmaların Kamuoyu İle Paylaşımına Değindi 

“Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) olarak; kaynağı belirsiz ve metodolojisi bilimsel kriterlere uymayan araştırmalardan rahatsızız. Araştırmacılığın meslek ilkeleriyle bağdaşmayan bu tür çalışmaların toplumu ve kurumları manipüle etmek dışında bir amaca hizmet edemeyeceği kanısındayız.

Türkiye’de araştırma sektörünün meslek birliği olarak, özellikle seçim dönemine az bir zaman kala siyasi araştırmaların yoğunlaştığı bu dönemde gündeme taşınan, ancak araştırma olarak nitelenmek için gereken asgari şartları karşılamaktan çok uzak olan çalışmaların yaratmış olduğu bilgi kirliliğinden rahatsızlık duyuyoruz.

TÜAD olarak, kamuoyunun doğru bilgiye ulaşımını sağlamanın temel hak ve özgürlükler kapsamında vazgeçilmez bir unsur olduğu görüşündeyiz. Siyasi, ekonomik ya da toplumsal konuları odağına alan araştırmaların ortak bir amaca hizmet etmesi gerekir. Bu amaç da kamuoyunun, meslek kriterlerine uygun şekilde toplanmış veriler ışığında, şeffaf ve doğru bilgilendirilmesidir.

Bu noktada, veri üzerinden yürütülen yanlış ve/veya eksik bilgilendirme yoluyla, araştırmacılığın mesleki kriterlerini karşılamayan ve kaynağı belirsiz çalışmaların toplumu ve kurumları manipüle etmek dışında bir amaca hizmet edemeyeceği kanısındayız. Araştırmanın birincil amacını göz ardı eden bu tür çalışmalar, sektörümüzün itibarını zedelemenin yanında, toplumu da yanlış yönlendirmesi nedeniyle derin endişe duymamıza sebep olmaktadır.

Bu hususta başta basın yayın kuruluşu çalışanları olmak üzere tüm yurttaşlarımızdan kaynağı belirsiz ve bilimsel kriterleri karşılamayan anket ve benzeri çalışmalara itibar etmemelerini önemle rica ederiz. Söz konusu kriterlerin neler olduğuna dair tarafımızca hazırlanmış olan “Medya ve Reklamda Araştırma Sonuçları Kullanım Kılavuzu”nu da bu bağlantıda değerlendirmelerinize sunarız.”

Evet, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama böyleydi. Bu arada ilgili açıklamada belirtilen Medya Ve Reklamda Araştırma Sonuçları Kullanım Kılavuzu‘nu muhakkak incelemenizi tavsiye ederiz. TÜAD’a dair detaylı bilgi içinse derneğin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?