Ipsos’un Thomson Retuers için düzenli olarak hazırladığı ve 24 ülkedeki tüketici güveninin nabzını tuttuğu çalışmanın son sonuçları çıktı. Global yatırımcıların da düzenli olarak takip ettiği bu endekse göre Türkiye’deki tüketici güveni endeksinde 2.2 puanlık düşüş görüldü ve endeks 40.6 oldu.

Tüketicilerin yerel ekonominin, kişisel finansallarının ve birikimlerinin mevcut ve gelecek durumlarını ve aynı zamanda büyük yatırımlar yapmak konusundaki güvenlerini ölçümleyen bu endeksin global ortalama sonuçlarına bakıldığında ise Ekim ayında yakalanan en yüksek seviyeyi, 50.5’i devam ettirdiği görüldü.
3 aylık sürece baktığımızda tüketici güveninin en çok artış gösterdiği ülkeler Arjantin (+8.3), Rusya (+3.6) ve Çin (+3.4) olurken; tüketici güveninde önemli düşüş gösteren ülkeler Türkiye (-2.2), Güney Kore (-2.1) ve Hindistan (-1.6) oldu.

Genel endeks skorlarında ise Çin (70.4), Hindistan (64.5), İsveç (63.2) ve ABD (60.4) tekrardan listenin üst sıralarına yerleşmiş olduğu görülüyor. En düşük tüketici güveni endeksi olan ülke ise İtalya (38.0) olarak görülürken bunu Güney Afrika (39.5) izliyor. Bu iki ülke 40’ın altında endeks puanı olan yegane ülkeler olarak karşımıza çıkıyor.

Endeksin Türkiye detaylı sonuçları için buraya tıklayın.

Global Endeks sonuçları için buraya tıklayın.

Thomson Reuters’da yayınlanan global haber için buraya tıklayın.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?