Bu yıl 11’incisi yayımlanan Küresel İnşaat Araştırması 2017, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu tüm dünyadan 200’den fazla inşaat sektör yöneticisinin katılımıyla hazırlandı.

Araştırma sonuçları büyük inşaat projelerinin performans yaklaşımının yeniden değerlendirilmesinin gerektiğini ortaya koyuyor. Araştırmada dünya çapında projelere imza atan sektör yöneticilerin yüzde 75’i, işlerini bütçe dâhilinde ve zamanında teslim etme konusunda şüpheleri olduğunu açıkladı.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektöründeki yöneticileri ise kendilerine güvenlerini ortaya koydu. Türkiye’deki sektör yöneticilerinin yüzde 67’si projelerini zamanında ve bütçe sınırlarında gerçekleştireceklerini dile getirdi. Araştırma sonuçlarını yorumlayan KPMG sektör ekibi, Türk yüklenicilerin her gün gelişen sektörde kurumsal yönetim, insan kaynağı ve teknoloji alanlarında ilerleme kaydetmesi gerektiğini belirtiyor.

KPMG Küresel İnşaat Araştırması 2017, sektörün çağa ayak uydurması konusunda sıkıntılar yaşadığına dikkat çekiyor. Sektör performansının artması için yönetişim, teknoloji ve insan üçlemesinin etkin ve uyum içerisinde çalışması gerekiyor. Nitelikli çalışanları sektöre çekip koruyan, veriyi doğru kullanan, ileri teknolojileri faaliyetleriyle birleştiren inşaat şirketleri önümüzdeki 10 yılda sektörü bekleyen büyük dönüşümü yakalayacak.

Araştırmamızda ön plana çıkan diğer noktalar ise şöyle:

  • Sektörde babyboomers kuşağı (1946 ve 1964 arası doğanlar) yerini Y kuşağına (1980 ve 1994 arası doğanlar) bırakıyor. Sektör çalışanları arasında Y kuşağı yüzde 37’lik paya sahip. Babyboomers ise yüzde 23 oranında görev alıyor. Proje yönetiminde geleneksel kuralları kabul etmeyen Y kuşağı, bu geleneksel bakış açısından rahatsızlığını dile getiriyor.
  • Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 40’ı doğru davranışları dikte etmek yerine teşvik eden yönetimi hayata geçirdi. Türkiye’de ise bu oran yüzde 22. Bu konuda henüz çalışma yapmayan yüzde 78’lik kısmın gelecek planlarında bu madde yer alıyor.
  • İnşaat sektörü ufuktaki teknolojik devrimi görüyor. Katılımcıların yüzde 93’ü teknolojinin işlerini önemli ölçüde değiştireceğine inanıyor. Ancak sektör yöneticilerinin henüz sadece yüzde 10’u mobil platformlar, gelişmiş veri analitiği ve robotik işgücü gibi yenilikleri çalışma modellerine entegre etmiş durumda.
  • Katılımcıların yüzde 76’sı robotik işgücüne tamamen geçmelerinin beş yıldan daha fazla zaman alacağını düşünüyor. Yüzde 18’lik kesim 2-3 yıl derken, yüzde 6 ise robotik işgücünü hâlihazırda kullandığını belirtiyor.
  • Araştırma sonuçlarında bölgesel farklar dikkat çekici. Araştırmaya katılan Çinli yetkililerin büyük bölümü, yeniliklerin hemen hayata geçirilebileceğine inanıyor. Kuzey Amerikalı yetkililer ise teknolojik yeniliklerin sahada kullanılması için en az 5 yıl geçmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Rapor

Kaynak: Kpmg.com

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?