Bağımsız bir araştırma, Twitter üzerinden yapılan pazarlama kampanyalarının diğer medya kanallarına kıyasla %40 daha fazla yatırım getirisi olduğunu gösteriyor

“Twitter pazarlama kampanyaları ne kadar etkili? Video reklamları gerçekten satışları artırıyor mu? Ürün ve marka pazarlamasının doğru karışımı nasıl olmalıdır?” sorularından yola çıkarak, pazarlama ve iletişim ağı Dentsu Aegis Network (‎@DentsuAegis) (DAN), küresel medya ajansı Carat Global (‎@CaratGlobal) ve pazarlama etkinlik ajansı Data2Decisions (‎@globald2d) (D2D), dört müşteri için üç pazarda verilen Twitter reklamlarının iki yılını kapsayan Pazarlama Karışım Modeli (MMM) çalışmaları yürüttü. Bu şirketler arasında iki gıda şirketi, öncü bir içecek üreticisi ve küresel bir moda şirketi yer alıyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre, Twitter reklamlarının ortalama yatırım getirisi diğer kanallardaki ortalama medya yatırım getirisinin %40 üzerinde. Ayrıca yapılan çalışmalar, Twitter’ın Promoted Video (öne çıkarılan video) reklam formatının, satışları artırma konusunda Twitter’ın diğer reklam formatlarına göre %20 daha etkili olduğunu ve Twitter’da ürün odaklı reklamların en yüksek kısa dönem yatırım getirisi olduğunu gösterdi.

1.Twitter kampanyaları büyük para getiriyor

Twitter’daki reklam kampanyalarında harcanan her bir dolar için çalışmadaki dört marka, ortalama 2.70 dolar gelir elde etti ve bu ortalama yatırım getirisi, diğer medya yatırımlarındaki ortalama yatırım getirisinden neredeyse %40 daha fazla.

2. Öne çıkarılan videolar satışı artırıyor

Çalışma aynı zamanda öne çıkarılan videoların pazarlamacılar için yatırım getirisini artırmada özellikle etkili olabileceğini de gösterdi. Örneğin, Birleşik Krallık’taki Pringles (Kellogg’s) ortalama medya yatırım getirilerinin üç katı olan muhteşem bir getiri elde etti.

Genel olarak, Promoted Video diğer Twitter reklam formatlarına kıyasla satışları artırma konusunda %20 daha iyi olduğunu kanıtladı.

3. Ürün odaklı olmak önemlidir, ancak marka değerini unutmayın

Araştırmada ayrıca, ürün odaklı Twitter kampanyalarının marka odaklı Twitter kampanyalarından çok daha fazla yatırıma geri dönüş sağladığını belirlemek için bir markayla simülasyon gerçekleştirildi. Twitter’daki yalnızca ürüne özel kampanyalar, Twitter’da yalnızca marka odaklı kampanyaların elde ettiği 30 sentlik geri dönüşe kıyasla yaklaşık 2 dolarlık kısa vadeli satış getirisi sağladı.

Ancak, ürün odaklı pazarlama, marka değeri zamanla azaldığından, uzun vadede olumlu sonuçlar vermeyebilir. Twitter’da ürün odaklı ve marka odaklı reklamcılık arasındaki optimum denge, her bir markanın stratejik hedeflerine bağlı olacaktır. Yapılan analiz, Twitter’da yapılan reklam kampanyalarında, ürün odaklılığa % 70, marka odaklılığa % 30’luk bir dengenin uzun vadeli marka değerini kaybetmeden kısa vadeli yatırım getirisi sağlayacağını gösteriyor.

4. Daha fazla yatırım = daha fazla kazanç

Buna ek olarak, araştırmada, artan Twitter harcamalarının yatırım getirisi üzerindeki etkisi öngörüldü. Analiz, ortalama olarak, markaların beş veya daha fazla faktöre göre, Twitter kampanyalarına yaptıkları yatırımları artırarak yararlanabileceğini buldu. Ayrıca, birkaç hafta boyunca Twitter kampanyaları yayınlayan pazarlama programlarının, bir defalık büüyk ilgi göreceği düşünülen kampanyalarından daha etkili olduğu tespit edildi.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda görülüyor ki, markaların 2018 bütçe planlamalarında bu sonuçları unutmamalarında fayda var.

Kaynak: thebrandage.com

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?