Brand24, 7 aylık bir süre boyunca, 2.8 milyondan fazla mention‘a ve 14 milyondan fazla etkileşime dayanarak dünya’nın en iyi dijital pazarlama uzmanlarını listelemek için bir analiz yaptı. Bu analizde kullanılan metrikler şöyle:

  • Sosyal medya metrikleri dahil edilmeden en iyi 20 dijital pazarlamacı
  • Sosyal medya metrikleri dahil edilerek ilk 20 dijital pazarlamacı
  • Diğer dijital pazarlamacılar tarafından da en çok konuşan en iyi dijital pazarlamacılar
  • En çok ilgi çeken dijital pazarlamacılar

Bu metriklerin ışında Dünyanın En İyi 100 Dijital Pazarlamacısının listelendiği raporda, zirvenin sahibi ilk 5 kişi şöyle:

1. Gary Vaynerchuk

Gary Vaynerchuk

Sıralamada ilk sırayı alan isim Gary Vaynerchuk. Gary iş dünyasına ailesiyle atıldı ve sadece 5 yıl içinde aile şirketinin gelirini 3 milyon dolardan 60 milyon dolara taşıdı. Artık dijital ajans VaynerMedia’yı işletiyor. Aynı zamanda kendisi Facebook, Twitter, Tumblr, Uber ve Birchbox gibi şirketlere yatırım yapan üretken bir melek yatırımcı ve girişimci.

Gary’in Brand24 analizinden aldığı skorlar ise şöyle:

Gary Vaynerchuk Skoru

2. Seth Godin

Seth Godin
Seth Godin

Seth Godin çok tanınmış bir isim. Godin, 35’den fazla dile çevrilmiş 18 uluslararası bestseleri olan popüler bir yazarıdır. Pazarlama gurumuz Post-Sanayi Devrimi, fikirlerin yayılma biçimi, pazarlama, işten ayrılma, liderlik gibi konular üzerinde kitapla yazıyor. Linchpin, Tribes, Dip ve Mor İnek başlıca eserleri.

Godin’in Brand24 analizinden aldığı skorlar ise şöyle:

Seth Godin Skor

3. Tim Ferriss

Tim Ferriss

Tim, Uber, Facebook ve Shopify için erken aşamada bir teknoloji yatırımcısı ve danışmanıdır. The 4-Hour Workweek, Tribe of Mentors dahil olmak üzere NYT ve Wall Street Journal’ın en çok satan kitaplarının yazarı olan Tim, podcast’i olan The Tim Ferriss Show‘un yaygın etkisinden dolayı “Oprah of audio” diye de anılıyor.

Tim’in Brand24 analizinden aldığı skorlar ise şöyle:

Tim Ferriss Skor

4. Neil Patel

Neil Patel
Neil Patel

Neil, Crazy Egg, Hello Bar ve KISSmetrics‘in kurucularından. (Ubersuggest‘i birçoğumuz zaten biliyoruzdur) Amazon, NBC, GM, HP ve Viacom gibi şirketler Neil ile çalışıyor. Wall Street Journal ona Web’te kendisinden en çok etkilenen kişi adını verdi. Neil, dünyadaki en parlak 100 şirketten birini kurmasıyla da anılıyor.

Patel’in Brand24 analizinden aldığı skorlar ise şöyle:

Neil Patel Skor

5. Guy Kawasaki

Guy Kawasaki

Guy, Canva‘nın tepe yöneticisi ve 13 tane çok satan kitabın yazarıdır. İlk kitabı 1987’de yazdığı The Macintosh Way ve son kitapları da The Art of the Start 2.0 and The Art of Social Media’dır. Mercedes Benz ABD’daki marka elçisidir. Apple’ın eski yöneticilerinden olan Guy, inovasyon, girişimcilik, sosyal medya ve pazarlama konularında uzman bir isim.

Kawasaki’nin Brand24 analizinden aldığı skorlar şöyle:

Guy Kawasaki Skor

Evet, Dünyanın En İyi 100 Dijital Pazarlamacısı listesinin zirvesini bu isimler paylaşıyor. Listenin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz: Top 100 Digital Marketers 2018

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?