KPMG, Türkiye’deki dijital yayın platformlarının karantina öncesi ve sonrası durumunu araştırdı. Pandemiyle birlikte üye sayısında büyük artış yakalayan dijital yayın platformları, televizyona rakip olmayı sürdürüyor ancak kullanıcı pazarda artan rekabetin içeriklerin kalitesini düşürdüğünü düşünüyor. Ücretsiz içerik sağlayıcıları çeşitliliği artırırsa rekabet kızışacak

KPMG Türkiye, dijital yayın platformlarında tüketici memnuniyetini araştırdı. Araştırma, karantina döneminde üye sayısını hayli artıran online platformların yeni düzende atması gereken adımları da tüketici gözünden ortaya koydu. Araştırma, çalışan, büyük şehirde yaşayan, yüksek eğitim seviyesine sahip, orta-üst gelir düzeyinde, 22-45 yaş aralığındaki katılımcılara yapılan iki anket çalışmasının sonuçlarını içeriyor. Araştırmada, dijital platformlara halihazırda üyeliği bulunduğunu beyan eden kullanıcıların görüşlerine yer verildi.

Katılımcılar ücretli platformları içerik kalitesi ve reklamsız olması nedeniyle tercih etse de içerik çeşitliliğiyle öne çıkan ücretsiz platformlar da rekabeti zorlayacak gibi görünüyor.

KPMG Türkiye Strateji ve Operasyonlar Danışmanlık Lideri ve Şirket Ortağı Serkan Ercin, fiyatın tüm yanıtlarda ilk sıralarda yer aldığını belirterek, “Tüketicinin fiyat hassasiyeti yüksek. Birçoğu ana veya dolaylı üyeliği varken yeni bir hizmete üye olmak için en fazla 10 lira ek ücret ödeyebileceğini söylüyorlar. Ayrıca fiyat kadar içerik kalitesi ve çeşitliliği de önemli. Pandemi ve evde geçirilen sürelerdeki artış, çevrimiçi hizmet sağlayan şirketler için büyüme fırsatı yaratsa da bu dönemde kazanılan kullanıcıları elde tutmak zor olabilir. Ulusal ve global hizmet sağlayıcılarının pazara girişiyle rekabet kızışacak. Cüzdan payı kazanmak ve gelirleri artırmak için kaliteli içerik geliştirmek ve güçlü bir fiyatlandırma stratejisini oluşturmak şart. Tüketici geri bildirimlerini ciddiyetle ele alıp değerlendirmek çok önemli” dedi.

Anketten çıkan sonuçlar şöyle:

  • Ankete katılanların yüzde 86’sının en az bir ücretli dijital yayın platformuna üyeliği bulunuyor. Üyelik ücretini kendileri ödeyenlerin oranı ise yüzde 73.
  • Ana kullanıcıların çoğunluğu iki veya daha fazla üyeliğe sahip olduğu için aylık üyelik ücretleri 20 lirayı geçiyor. Ankete katılanların yüzde 35’i 36 liranın üzerinde aylık üyelik ödüyor. Yüzde 96’lık kesim ise aile üyeliği veya ortak kullanım paketinden içerik tüketiyor.
  • Halihazırda başka platforma üyeliği bulunan kullanıcıların farklı bir hizmet sağlayıcısına üye olmak için ödemeyi kabul ettikleri ücret 10 lira veya daha az olarak belirtiliyor.
  • Hizmete kolay erişim, reklamsız ortam ve içerik kalitesi ücretli platform tercihinde önem taşıyor ancak ücretsiz platformlar içerik çeşitliliği ile öne çıkıyor. Öğretici içeriklerin artırılması ve güçlü bir öneri motorunun arka planda çalışması, ücretsiz içerik sağlayıcılarının üyelerini korumasını sağlayabilir.
  • Tüketicinin yayın platformu seçiminde yüzde 47 ile orijinal diziler, yüzde 21 ile film arşivi öne çıkıyor. Buna karşın izleyici, içeriklerin görece kısıtlı olduğunu düşünüyor. Bu da izleyiciyi içerik bulmak için farklı erişim noktalarına yönlendiriyor.
  • Anket katılımcılarının büyük bölümü, platformlar arası rekabetin içerik sayısını artırmakla beraber üretilen orijinal içerik kalitesinin düştüğünü ve premium içerik sayısının giderek azaldığını belirtiyor.

Bilgisayar, televizyonu geçti

Karantina öncesi televizyon kullanımı daha yaygınken karantinada cihaz tercihleri farklılaştı. Evde topluca geçirilen sürenin artması ve aile bireylerinin farklı içeriklere yönelmesi nedeniyle laptop kullanımı karantina öncesi yüzde 30 iken karantinada yüzde 39’a çıktı. Televizyon yüzde 37 ile ikinci sırada.

Dijital yayın platformlarında günde 6-8 saat geçirenlerin oranı karantina döneminde yüzde 50’ye çıktı. Normalleşmeyle birlikte bu oranda yüzde 3’lük gerileme görüldü. Ankete katılanlar, bu süreyi daha da azaltacaklarını ifade ettiler.

Pandemiyle birlikte değişen alışkanlıklar ve yaşam tarzı, izlenen içeriklerin de değişmesine yol açtı. Pandemi öncesi daha çok dizi izleyen tüketici, karantina döneminde kısa video içerikleri tercih etti. Kısa videolar arasında yemek hazırlama, spor yapma ve benzer aktiviteler öne çıkıyor.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?