GfK TEMAX rakamlarına göre, ülkemizde tüketici elektroniği sektörü yüzde 10,3 büyüdü. Bu büyümede beyaz eşya sektörünün katkısı pozitif oldu.

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2017’nin ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3’lük bir büyüme performansı ile 13 milyar TL ciroya ulaştı. İkinci çeyrek sonu itibariyle özellikle beyaz eşya sektöründe devam eden vergi indirimlerinin toplam büyümeye pozitif katkısı ön planda.

Telekom: İkinci çeyrekte tek haneli büyüme

Telekom sektörü 2017’nin ilk çeyreğinde olduğu gibi, ikinci çeyrekte de yüzde 9 ile tek haneli büyüme oranına sahip oldu. Sektör bu çeyrekte, ilk çeyrekteki yüzde 3’lük görece düşük büyüme performansının üzerinde seyretti. Akıllı telefonların toplam sektör büyümesi üzerindeki etkisi haricinde, yeni ürünlerin de katkısıyla yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme oranı elde eden akıllı saatler ve yine çift haneli büyüme oranına sahip mikrofonlu kulaklıkların da telekom sektörüne etkisi pozitif oldu.

Giderek artan medya kullanımı ve dolayısıyla artan depolama ihtiyaçlarına paralel olarak, cihaz hafızalarının da genişlediği; 32 GB ürünlerin ciro payının yüzde 50’ler seviyelerine, 64 GB ve üzeri ürünlerin ciro payının ise yüzde 15 seviyelerine yaklaştığı görülüyor.

Bilgi teknolojileri: Monitör ve tablette çift haneli küçülme

Bilgi teknolojileri sektörü bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda yaklaşık yüzde 4 oranında daraldı. Daralma üzerinde en yüksek etkiye sahip ürün grupları ise monitör ve tabletler olarak ön plana çıkıyor. 2017 ikinci çeyrek sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre pozitif büyüme kaydeden ürün grupları ise sırasıyla masaüstü bilgisayarlar, web kameralar, fare ve klavyeler oldu.

İkinci çeyrek sonu itibariyle toplamda küçük de olsa daralma kaydeden dizüstü bilgisayar kategorisi içinde, ortalama fiyatı daha yüksek olan oyun bilgisayarlarının pozitif büyüdüğü görülüyor.

Tüketici elektroniği: TV’de büyük ekran dönemi

Tüketici elektroniği sektörüne toplam olarak bakıldığında, 2017 ikinci çeyrekte 2016’nın ikinci çeyreğine göre ciro büyümesinin tek haneli olduğu görülüyor. Sektörün egemen  ürün grubu olan TV ise sektör toplamına yakın seviyede bir büyüme performansı göstermiş ve 1,5 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırdı. 55 inç üzeri ekran boyutlu ve UHD özelliğe sahip televizyonlar ise geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre çift haneli ciro  büyüme performansına sahip olurken, UHD TVlerin oranı ciro bazında yüzde 40 seviyesine ulaştı.

GfK TEMAX, tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endeks. Bulgular GfK perakende paneli tarafından düzenli olarak yapılan araştırmalara dayanıyor. Perakende paneli dünya genelinde 425 binin üzerinde satış̧ noktasından alınan verilerinden oluşuyor. GfK TEMAX Raporu Şubat 2009’dan beri GfK tarafından 30’dan fazla ülkede yayımlanıyor.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?