Ipsos tarafından 26 ülkeyi kapsayan online araştırma ile her yıl dünyanın en favori şehirleri belirleniyor. Araştırma kapsamında katılımcılardan, önceden belirlenen 60 şehri; yaşamak, iş yapmak/çalışmak ve ziyaret etmek kriterleri altında değerlendirmeleri isteniyor. Ve çıkan sonuçlarla Ipsos Top Cities Endeksi oluşturuluyor.

New York ve Londra’nın dışında, araştırmadan çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise Abu Dabi’nin Londra ve Paris’i geride bırakarak ikinci sıraya yükselmesi… Tokyo ise 2013’te yedinci sırada iken bu yıl en favori beş şehir arasına girmeyi başarıyor.

En favori 5 şehrin kendine özgü güçlü yönleri var. New York ve Abu Dabi iş hayatı için bir favori olarak görülürken, Paris ise en çok turistik olarak tercih edilen bir şehir olarak değerlendiriliyor. Londra ve Tokyo ise araştırma kapsamında sorgulanan üç kriterde birbirine yakın sonuçlar veriyor.

New York, Abu Dabi, Londra, Paris ve Tokyo’dan sonra en favori 10 şehir listesi şöyle sıralanıyor: Zürih, Sidney, Roma, Amsterdam ve Los Angeles. Bu araştırmada en sonda yer alan üç şehir ise Lagos, Nayrobi ve Tahran.

İstanbul ise değerlendirilen 60 şehir içinde 28. sırada yer buluyor.

Kriterlere göre en favori şehirlere bakıldığında:

İş yapmak/çalışmak için; New York: araştırmaya katılanların %23’ü iş yapmak için New York’u seçiyor, %21 ile Abu Dabi bunu takip ediyor.
Ziyaret etmek için: Paris; araştırmaya katılanların %20’i Paris’i turizm için en iyi şehir olarak değerlendiriyor, bu kriter kapsamında Roma %19’la ikinci sırada geliyor.
Yaşamak için; Zürih: %17 yaşamak için bu şehri seçerken, Sidney ise %16’lık çok yakın bir skorla bu kriterde değerlendirilen en favori ikinci şehir oluyor.

Araştırma Hakkında:
– Araştırma Ipsos Online panel üzerinden, Türkiye dahil 26 ülkeden, 16 – 64 yaş arası toplam 18,557 bireyle gerçekleştirilmiştir.
– Saha tarihleri 21 Nisan – 5 Mayıs 2017’dir. Datada ağırlıklandırma uygulanmıştır.
– Katılımcılara: “bizzat gördükleriniz veya diğerlerinden duyduklarınıza göre yaşamak, ziyaret etmek ve iş yapmak/çalışmak için en favori gördüğünüz 3 şehir hangisidir?” sorusu sorulmuştur.
• Internet penetrasyonunun %60 veya daha üzerinden olduğu ülkeler için sonuçların toplam nüfusu yansıttığı genel olarak söylenebilir.

Daha detaylı bulgular için rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Ipsos.com.tr

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

®  2024 Araştırıyorum 

Düşünceler

Paylaşmak istedikleriniz mi var?

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?